Haberler/News

YHT_20_ARK_20160512.inddYönergeler/Guidelines

Bizimle yürüyüş yönergeleri

Biz planladığınız her yürüyüşü Facebook sayfamızda duyuracağız, Facebook kullanmak istemeyenleri e-posta ile bilgilendireceğiz.

Eğer hava tahmininde çok yağmur var ise, yürüyüşü erteleyip Facebook sayfamızı güncelleyeceğiz ve ek e-mail göndereceğiz. Lütfen bir gün önce Facebook sayfasına bakın ve yürüyüşü teyit edin.

Lütfen bu yürüyüşlerin amacının kitabımız kapsamına alınabilecek olası yürüyüşleri keşfedip incelemek olduğunu takdir edin. Bu da şu demek oluyor:

– İşler planlandığı gibi gelişmezse soğuk kanlı ve macera ruhu içinde olmalıyız.
– İşler ters gidebilir, kaybolabilir, geçilmez bir noktaya varabilir, çıkmaza düştüğümüzde adımlarımızı geri takip etmek zorunda kalabiliriz, kendimizi yolu, izi bulunmayan orman veya açık alanlarda bulabilir, hiç istemememize rağmen yol kenarında yürümek zorunda kalabiliriz.
– Patikalar azman otlarla kapanmış olabilir, onları kesmekte, aralarından sıyrılmakta zorlanabiliriz.
– Ancak tırmanarak üzerinden aşabileceğimiz çitlerle karşılaşabiliriz. – Kendimizi dere ve bataklıkları aşmak zorunda bulabiliriz. – Eğer kamu taşıma aracı bulamazsak otostop yapmak, başaramazsak taksi ile kamu taşıma aracı noktasına erişmek zorunda kalabiliriz.
– Biz (Caroline, Nick & Suha) hızlı olmayan tutarlı tempomuzda yola devam etmeliyiz. Geride kalanları pek bekleyemeyeceğiz. Fotoğraf çekmek için durmaya pek fırsatımız olmayacak.
– Fotoğraflar ayaküstü çekilmek zorunda. Genellikle yürüyüş sırasında uzun aralıklarımız olmayacak. Bizler rehber değil, yürüyüşe odaklanmış bir davranış içinde olacağız.
– İstanbul çevresinde pek rastlanmasa da, bazen yürüyüşler oldukça yorucu tırmanış ve inişleri, çamurlu izleri, ıslak yamaçları veya üzerinden aşılması gereken kayaları önümüze çıkarıyor olabilir.
– Herkes giyim ve ayakkabı başta olmak üzere kendi sorumluluğunu üstlenmeli, zorunlu olmasa da GPS’Ii Akıllı Telefon (örn. Google Earth için), pusula, düdük, yürüyüş bastonu ve başa takılan madenci lambasını yanında bulundurmalıdır.
Zorunlu olan malzemeler bir gün boyunca size yeterli olacak su, yiyecek ve giysilerdir. Gün içinde ek su bulabileceğimizi varsaymayın. Eğer budama makası ve iş eldiveniniz varsa onları da getirin. Ama yoksa da olur.
– Giyimde en önemli unsur rahatça yürüyüş için uygun ayakkabıdır (yolun yarısında ayağınızın su toplamasından veya yola ıslak ayakla devam etmekten pek hoşlanacağınızı tahmin etmiyoruz). Doğru ayakkabı hava ve araziye göre değişir; genellikle İstanbul çevresinde çoğunlukla toprak veya taş parçaları üzerinde yürüyoruz. Ama toprak ıslandığında çamura döner.
– İkinci en önemli öğe yağmur ya da rüzgara karşı su ve rüzgar geçirmez bir giysidir. En pratik giysi yürüyüş sırasında (hava ve biz ısındığımızda) ihtiyaca göre giyip çıkaracağımız hafif bir kat olacaktır. Bu giysileri ve diğer malzemeleri koymak için küçük bir sırt çantası çok elverişli olacaktır.
– Arazinin durumu ve hava şartlarının bilinmezliği nedeniyle yürüyüşü nerede tamamlayacağımızı önceden kestirmek pek mümkün olmayabilir. Yürüyüşün ne kadar süreceğini de tam olarak bilemeyiz ama yürüyüşlerimizi başlangıç noktasıyla bitiş noktası arasında 6-8 saat olacak şekilde planlıyoruz. Her zaman yürüyüşleri gün batımından önce bitirmeyi hedefliyoruz ama bunu garantileyemeyiz.
– Kitapta yürüyüşlerin zorluk derecesini belirteceğiz (bizler genç değiliz ama kalplerimiz genç!). Şimdiye kadarki yürüyüşlerimiz özellikle sportif olmadı. Dolayısı ile sağlıklı herhangi bir kişinin bu yürüyüşlerle başa çıkması zor olmayacaktır. Yine de bazı yürüyüşler teknik açıdan zor olabilir, hava kötülediğinde her yürüyüş zorlaşabilir.
– Uzun yürüyüşlerin sizi zorlayacağı fiziksel yetersizliğiniz varsa bizimle görüşün. Çocuklarla beraber yürümek istiyorsanız, yine bize danışın – biz kimseyi dışlamak istemiyoruz.
– Eğer yardıma ihtiyacınız olabilecekse, lütfen bir arkadaşınızı getirin; eğer köpeğiniz varsa getirmeye çekinmeyin – ancak toplu taşıma konusunda çözümünüz olmalı.
– Yürüyüş sırasında çöpe yer olmayan yerlerde oldukça sık umursamazca atılmış çöplere rastlıyoruz. Eğer İstanbul’un orman ve kırlık alanlarını temiz tutmak istiyorsanız, yanınızda bir iki torba getirin ve biraz çöp toplayın. Bu iş beraberinizdeki çocuklar için de mükemmel bir görev oluşturacaktır!

Şüphe bırakmaması açısından söylemek gerekirse, yürüyüşlere katılmanın ücreti yoktur. Sadece ulaşım, yiyecek ve içecek masraflarınız olacaktır. Eğer bize o veya bu şekilde yardımcı olmayı arzuluyorsanız, tabii ki size çok minnettar kalacağız. Fakat hiçbir zorunluluk hissetmeyin. Keyifli yoldaşlığınız ötesinde sizden hiçbir ek beklentimiz yok.

========================

Walking with us – Guidelines

For each hike which we plan, we’ll announce it on FaceBook and to our email list for people who don’t wish to use FaceBook. If the weather forecast is lots of rain, we’ll postpone the hike and update FaceBook (and also send out an additional mail) accordingly, so please check FaceBook (or your mails) the day before each hike to be sure that the hike is going ahead.

Please note that the purpose of these walks is to discover and explore potential hikes which we can include in the book we’re working on, which does means that:

– they should be approached in a spirit of adventure – and equanimity if things don’t go according to plan
– things can go wrong, we can get a bit lost or have to retrace our steps if we arrive at a dead-end or impasse, we can find ourselves having to work our way through the woods or across fields without a clear path to follow; we can find ourselves having to walk along the sides of roads even though we certainly don’t wish to do that
– paths can be overgrown and we can find ourselves have to cut and push our way along them
– we can come upon fences which we can’t get past except by climbing over them
– we can find ourselves having to wade across streams and boggy areas
– we can find ourselves having to hitch home if we don’t end up connecting with public transport; and if that fails, we can have no option but to use taxis to get to somewhere where we can connect with public transport
– we (Caroline, Nick & Suha) will need to proceed at our own pace (which is not fast, just steady) and will not be able to wait much for stragglers; there won’t be much time for photography breaks – photography has to happen mostly on the hoof; generally, we wont have any long breaks during the hikes; and generally we are not acting as guides, our job is to focus on the hikes themselves
– although usually it isn’t, sometimes the walking can be fairly strenuous with hills to walk up and down, or muddy paths, or wet slopes, or rocks to clamber over
– everyone has to take responsibility for themselves, their clothing and footwear; and though not at all obligatory, we recommend that you bring a smartphone with GPS or other GPS device, a compass, a whistle, a walking-stick, and a head-torch; obligatory however is whatever water, food and clothing you need for a day-hike (don’t assume that we can find supplementary drinking-water during the day!); if you happen to have a pair of secateurs and work gloves, feel free to bring them (but fine if you don’t)
– the most important item of clothing is footwear suitable for walking comfortably in (blisters or wet feet halfway through a hike are no fun), the right footwear varies according to the weather and the terrain, but generally around Istanbul mostly we’re walking on earth or stone tracks, but earth turns to mud when wet…; the second most important item of clothing is some kind of water and wind proof if there’s any chance of much rain or wind; the most practical clothing is lightweight which you can layer according to need (which will likely change during the hike as both we and the weather warm up), and a small backpack to put reserve or excess clothing in
– we won’t necessarily have a clear idea of where we’re going to end up, as it can depend on how things are on the ground and changes in the weather, and we won’t be able to predict exactly how long the walk will take, though usually it’s 6-8 hours from the time we start walking till we reach our end-point; and we always aim to finish before dusk but that can’t be guaranteed
– in the book we will give an indication of the ease or difficulty of each hike (the three of us are young-at-heart but not young), and so far, the hikes have not been particularly sporty, so that probably anyone with some degree of fitness could manage them, but some of the hikes may turn out to be ‘technically’ difficult, and any hike can become difficult if the weather turns bad
– if you have any physical impairments which might make extended walking difficult, please discuss with us in advance (we don’t wish to exclude anyone), ditto if you’d like to bring kids along; if you might need assistance, please bring a friend with you; if you have a dog, feel free to bring but you would have to deal with the public transport issues

1 thought on “Haberler/News

  1. Greetings, my family and I are new to Istanbul and interested in participating in your project where possible. We are Steve, Beth and our two children, Casey (17) and Ryan (10). We are all in good physical condition with hiking experience. Please let us know about your next upcoming hikes. Thanks and warm regards, Steve

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.